Dráteník

Český skladatel František Škroup napsal komickou operu o dvou dějstvích na libreto českého básníka a překladatele Josefa Krasoslava Chmelenského. Opera Dráteník je mezníkem v dějinách české i slovenské opery, neboť se jedná o první operu psanou na libreto v českém a slovenském jazyce.

Dráteník

Příběh

Lásce neporučíš. Růžena a Vojtěch se do sebe zamilovali na první pohled, ale jejich otcové s nimi mají jiné plány.

Dráteník je komická opera o dvou dějstvích na libreto českého básníka a překladatele Josefa Krasoslava Chmelenského (1800-1839). Premiéru měla 2. února 1826 v pražském Stavovském divadle. Na Škroupův popud vypracoval Chmelenský poměrně rychle libreto a předložil jej Škroupovi ke zhudebnění. Ten partituru opery, uzpůsobenou zvyklostem vídeňského singspielu a francouzské opéra-comique, dokončil někdy před koncem roku 1825, a protože ji považoval za svou první významnou skladbu, přidělil jí opusové číslo 1. Sám pak Dráteníka nastudoval a vystoupil v něm v titulní tenorové úloze. Premiéra první původní české opery byla vnímána jako prvořadá společenská událost a zúčastnili se jí nejvýznamnější osobnosti českého kulturního života.

 

Obsazení 

Dráteník/Škroup: Matúš Šimko

Růžena: Lenka Cafourková Ďuricová

Vojtěch: Vincenc Ignác Novotný

Liduška: Zuzana Badárová

Květenský: Aleš Janiga

Lána: Jiří Miroslav Procházka

Kůl: Martin Vodrážka

Hranatý/Chmelenský: Martin Mihál

 

Režie: Kateřina Křivánková

Kostýmy, scéna: Sylva Marková

 

Volantes Orchestra

umělecký vedoucí: Marek Čermák

 

Termín další produkce

17. 10. 2023 od 19 hodin

Moyzesova sieň, Vajanského nábrežie 12, 811 02 Bratislava

 

Za finanční podpory

Ministerstvo kultury ČR Státní fond kultury ČR Nadace život umělce Olomoucký kraj Ochranný svaz autorský Gaudium Production